Ochłodzenie
Opublikowano 19 Czerwca 2012, autor: Jakub Królik
Kategoria: Prognoza

Komórka burzowa nad miastem Ełk

Wraz z burzami, które przywędrowały z Zachodu kraju przywędrował także chłodniejszy front, dzięki któremu na naszych termometrach może widnieć temperatura około 22*C.

Wczoraj na Zachodzie kraju przechodziła bardzo silna burza frontowa, która spowodowała wiele szkód. Po niej robiło się już tylko chłodniej. Na Mazury owa burza dotarła pod postacią pojedyńczych komórek burzowych generujących małą ilość wyładowań. Następnego dnia mieszkańcy Mazur już mogli odczuć skutki tego frontu. Temperatura spadła do 20*C. W nocy wynosiła zaledwie 11*C. Następne upały czekają nas w Czwartek, gdyż wtedy znowu ma do nas przywędrować fala powietrza zwrotnikowego. Oczywiście burze także mogą być wtedy nieuniknione. A w dniu dzisiejszym pogoda nie będzie zadowalająca. Niebo będą spowijać chmury. Może także lokalnie popadać deszcz. 
Znaczna poprawa pogody, a może nawet za bardzo...
Opublikowano 16 Czerwca 2012, autor: Jakub Królik
Kategoria: Prognoza
Nadszedł czas, aby za sprawą niżu z nad Wielkiej Brytani zrobiło się u nas gorąco. Czeka nas upał, gdyż temperatura może sięgać nawet 30*C.

W dniu dzisiejszym temperatura już może przekraczać 26*C. Najcieplej będzie na Południu naszego województwa. Kolejnych czynnikiem dobrej pogody będzie bezchmurne niebo. Dopiero po południu pogoda może być coraz gorsza, gdyż mogą pojawić się burze. Poza tym piękna pogoda utrzyma się do Środy.

          Możliwe gwałtowne burze !

Wraz z ciępła aurą wkracza do nas wilgotna masa powietrza, która w godzinach po południowych i wieczornych może powodować rozwój komórek burzowych. Te natomiast mogą być nawet gwałtowne. Od ulewnych deszczów i bardzo silnych, a nawet niszczycielskich porywów wiatru, aż po trąbę powietrzną. Na tę ostatnią jest szansa około 20%. Niewykluczony także grad o średnicy 2-3cm.
W kolejnych dniach ciepło i miejscami burzowo...
Opublikowano 9 Czerwca 2012, autor: Jakub Królik
Kategoria: Prognoza i ostrzeżenie

Energia konwekcyjna na godzinę 14:00 dnia dzisiejszego

W dniu dzisiejszym będzie dominować ciepła i słoneczna pogoda, jednak popołudniu może zrobić się burzowo.

Na zdjęciu energii konwekcyjnej ( obok ) widzimy, że na terenach Warmii i Mazur chwejność termodynamicza może wzrosnąć do 750 J/kg. W dodatku będzie wilgotno i ciepło. Takie warunki są idealne do rozwoju burz jednokomórkowych, a może nawet wielokomórkowych. Jednak burze nie będą aż tak silne, jak na Południu naszego kraju. Najwięcej burz przewidzianych jest na Wschodzie naszego województwa.

Poza tym można mówić o małym ociepleniu, gdyż temperatura w kolejnych dniach może wzrastać. Dzisiaj najwyższa przewidziana temperatura to 23*C. W
kolejnych dniach podniesie się do 25*C.
Także w kolejnych dniach spodziewana jest mała ilość chmur.
A więc będzie to ciepły i słoneczny weekend i początek tygodnia.
I znowu gorąco - 28*C w ciągu dnia
Opublikowano 21 Maja 2012, autor: Jakub Królik
Kategoria: Prognoza
Od wczoraj do naszego kraju zaczęło napływać gorące zwrotnikowe powietrze znad Południowego Wschodu, przez co temperatura ma wynieść nawet 28*C.

Taka sytuacja będzie widoczna około godziny 16:00. Gorąco ma być jeszcze do Środy, a potem możliwe burzowe zakończenie tej ciepłej pogody. Temperatura odczuwalna będzie nieco wyższa dochodząca nawet do 32*C ! Więc miejmy się na baczności...
Jutro cieplej. 18*C na Wschodzie województwa
Opublikowano 13 Maja 2012, autor: Jakub Królik
Od jutra do naszego kraju zacznie napływać cieplejsze powietrze Połudnowego-Zachodu, gdyż cofnie się niż baryczny znad Wielkiej Brytani, który przynosił spore spadki temperatury.

Niż, który aktualnie znajduje się na Północ od Wielkiej Brytanii pokieruje się w stronę Północnego-Wschodu. Na jego miejsce wkroczy cieplejsza masa powietrza znad Niemiec, która przyniesie nam temperaturę dochodzącą do 18*C, a nawet większej. Po za tym będzie więcej słońca, gdyż chmury powędrują na Południe oraz Południowy-Wschód. Dzisiejsza noc  zapowiada się przygruntowymi przymrozkami ( -1*C ), a powietrze będzie miało temperaturę 2-3*C. Cóż... W końcu to trzech ogrodników jest...
Chłodno i chłodno... Dziś tylko 12*C
Opublikowano 12 Maja 2012, autor: Jakub Królik
W dniu dzisiejszym po burzach, które przetoczyły się wieczorem i w nocy na obszarze Warmii i Mazur spodziewamy się znacznego ochłodzenia. Chłodno w całym województwie.

W dniu dzisiejszym temperatura ma wynieść zaledwie 12*C. Jest to związane z chłodnym frontem znad Morza Bałtyckiego, który niesie za sobą polarno-morskie powietrze. Dzisiaj będzie cały dzień pochmurno ( zachmurzenie chmurami warstwowymi stratus ). Po południu może się przejaśniać. Cały dzień mogą występować przelotnie opady deszczu. Szczegóły w aktualnościach poniżej.
Ciąg dalszy wielkich upałów i okazja na burzę
Opublikowano 30 Kwietnia 2012, autor: Jakub Królik

CAPE dla godz. 20:00 w Poniedziałek

Podczas dnia dzisiejszego ( po południu ) mamy szansę na zaobserwowanie burz, gdyż wzrośnie wtdy energia konwenkcyjna. Jednakże upałów ciąg dalszy.

Na obrazie intensywności energii konwenkcyjnej możemy dostrzec, że w godzinach wieczornych konwenkcja może wynieść nawet 1750 J/kg. Będą to idealne warunki dla rozwoju cumulusów, które będą rozbudowywać się i mogą pojawić się lokalne komórki burzowe, jednakże nie będą one zbyt silne. Największa konwenkcja zapowiadana jest dla terenów północnnych Warmii i Mazur, tam też pojawi się najwięcej burz.

PS: Padł rekord ciepła w hirtorii miesieca Kwiecień ( 29,2*C w Olsztynku. Na dzień dzisiejszy zapowiadana jest trochę niższa temperatura, ale i tak wysoka ( 26-28*C maks. ).

Archiwum
Kreator stron www - szybka strona internetowa