Uwaga ! W piątek ( 11 Maja ) szanse na lokalne trąby powietrzne !

2012-05-11 12:50:59, komentarzy: 0

Obszary, w których mogą wystąpić trąby powietrzne.


W dniu jutrzejszym czeka nas prawdziwy i niebezpieczny spektakl pogodowy, bowiem w dniu jutrzejszym na terenie Warmii i Mazur będą rozwijać się komórki oraz superkomórki burzowe, które mogą generować lokalne trąby powietrzne.

Najbardziej zagrożonym terenem w dniu jutrzejszym jest północne oraz zachodnie województwo. Ale to nie wszystko. Niebezpieczne będą także klastry burzowe, które wraz z przechodzeniem będą nieść za sobą bardzo duże porywy wiatru, dochodzące nawet do 100km/h, duże opady deszczu oraz grad, sięgający od 2 do 3cm. To wszystko będziemy zawdzięczać, dzięki dużej ilości energii konwenkcyjnej 1000 J/kg, oraz sporej wilgotności powietrza. Zachęcamy, aby wszyscy miłośnicy ekstremalnej pogody przysyłali do nas zdjęcia oraz filmy, a pozostałym radzę mieć się na baczności.

 

Na poniższym zdjęciu energii potencjalnie dostępnej konwekcyjnie możemy zobaczyć, że na terenie Warmii i Mazur będzie bardzo duża konwekcja, która będzie powotować szybki rozrost chmur, które będą przeobrażać się w chmury Cumulonimbus, a one będą generować bardzo silny wiatr ( związany z prądem zstępującym ) oraz sporo wyładowań. Burza może przeobrazić się w klaster burzowy.

 

Kategorie wpisu: Ostrzeżenia
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron www - szybka strona internetowa